TURP
TURP - przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego
Przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego - TURP jest zabiegiem endoskopowym do którego kwalifikowani są pacjenci, u których leczenie farmakologiczne przerostu gruczołu krokowego nie przynosi spodziewanego efektu. Wielkość gruczołu wyliczona w badaniu USG ma kluczowe znaczenie przy kwalifikacji do TURP. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu regionalnym. Jednak w niektórych sytuacjach zachodzi konieczność znieczulenia ogólnego pacjenta do przeprowadzenia TURP. Pacjent układany jest na fotelu ginekologicznym z nogami umieszczonymi na specjalnych podpórkach pod stawami kolanowymi. Po zabiegu konieczna jest 2 - 3 dniowa hospitalizacja.
Jak sama nazwa wskazuje TURP jest zabiegiem wykonywanym przez cewkę moczową. Urolog wprowadza do cewki moczowej resektoskop - narzędzie endoskopowe zaopatrzone w pętlę elektryczną i układ optyczny, dzięki któremu pod kontrolą wzroku wycina tkankę przerośniętego gruczołu krokowego. Cały zabieg wykonywany jest pod kontrolą obrazu cewki sterczowej na ekranie monitora. Resektoskop wyposażony jest w układ hydrauliczny dzięki czemu możliwy jest stały przepływ płynu płuczącego co poprawia widoczność operawonego miejsca. Skrawki gruczołu wyciętego podczas TURP wpadają do pęcherza moczowego skąd urolog wypłukuje je przez płaszcz resektoskopu lub usuwa je specjalną strzykawką.
Po zabiegu urolog zakłada do pęcherza cewnik Foley'a. Z reguły jest to cewnik trójdrożny, który umożliwia podłączenie płukania w przypadku krwawienia z loży po wyciętym gruczolaku stercza. Cewnik usuwany jest po oczyszczeniu moczu z krwi i skrzepów.
Zalecenia dla pacjentów po TURP
Przez okres 6 tygodni po zabiegu należy prowadzić oszczędzający tryb życia, unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Siedmiu na 10 pacjentów, u których wykonano TURP odczuwa poprawę w oddawaniu moczu.
Materiał uzyskany podczas TURP zostaje zebrany po zabiegu i umieszczony w pojemnikach z formaliną. Materiał uzyskany podczas TURP wysyłany jest do badania histopatologicznego celem oceny struktury usuniętej tkanki. Wynik badania histopatologicznego odsyłany jest do oddziału, w którym przeprowadzono TURP po około 2 - 3 tygodniach. Każdy pacjent po TURP wymaga kontroli urologicznej z wynikiem badania histopatologicznego.
TURP u pacjentów ze zwężęniem cewki moczowej
Czasami łagodny przerost gruczołu krokowego współistnieje ze zwężeniem cewki moczowej. W zależności od stopnia zwężenia cewki urolog decyduje w czasie zabiegu o tym czy zabieg urethrotomii – rozcięcia zwężenia cewki i TURP będzie wykonywał jednoczasowo, czy w dwóch etapach.
TURP u pacjentów ze współistniejącą kamicą pęcherza moczowego
W przypadku niewielkich złogów w pęcherzu moczowym TURP i kruszenie kamienia można przeprowadzić jednoczasowo. Jeśli kruszenie złogu w pęcherzu moczowym znacznie wydłuży przebieg operacji wówczas przezcewkową resekcję przeprowadza się po kilku tygodniach od lithotrypsjii i litholapaksji.
Powikłania po TURP
- masywne krwawienie w czasie trwania zabiegu 8-14%
- krwawienie z loży po gruczolaku po zabiegu 20%
- uszkodzenie pęcherza wymagające naprawy chirurgicznej 4%
- wystąpienie zespołu poresekcyjnego – post TURP- syndrome 1-4%
- całkowite nietrzymanie moczu – 1%. W kilku badaniach statystycznych potwierdzono pojawienie się wysiłkowego nietrzymania moczu (np. podczas kaszlu, śmiechu) po TURP.
- zwężenie cewki moczowej lub zwężenie szyi pęcherza moczowego 8%
- wytrysk wsteczny - w czasie TURP uszkadzany jest zwieracz wewnętrzny cewki moczowej co powoduje cofanie się nasienia podczas wytrysku do pęcherza moczowego. Częstość wytrysku wstecznego ocenia się na około 85% pacjentów leczonych przezcewkową resekcją prostaty
- impotencja - u części mężczyzn (ok 25% pacjentów) po TURP mogą pojawić się przejściowe lub długotrwałe problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem wzwodu