Historia kliniki urologii
1 września 1964 roku powstał Oddział Urologii przy Katedrze I Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej w Lublinie zlokalizowany w Państwowym Szpitalu Klinicznym nr 4. Ordynatorem Oddziału, który w początkowym okresie liczył 30 łóżek, został doc. dr med. Antoni Szczerbo, wspaniały lekarz i człowiek. Doskonały operator wychowawca wielu urologów, którzy pod jego kierunkiem zdobywali wiedzę i doświadczenie w wykonywaniu zawodu urologa. Pierwszymi pracownikami byli: adiunkt dr med. Mirosława Gawarecka, lek. med. Tadeusz Zwierzyński, lek. med. Bolesław Caban, lek. med. Ludwik Kotliński i dr med. Robert Stryjer.
W 1965 roku została powołana Katedra i Klinika Urologii, której pierwszym kierownikiem został Prof. dr hab. n. med. Antoniego Szczerbo. Kliniką kierował do 1974 roku, do momentu przejścia na emeryturę. Jego następcą został Prof. dr hab. n. med. Tadeusz Spruch, który w 1965 roku przeszedł z I Katedry i Klinik Chirurgicznej kierowanej przez Profesora Jacynę Onyszkiewicza. Profesor Spruch kierował Kliniką do 30 września 2000 roku.
Obecnie kierownikiem Katedry i Kliniki Urologii jest Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Bar, który w maju 2000 roku wygrał konkurs na to stanowisko i od 2 października objął to stanowisko. Profesor Bar jest wychowankiem Profesorów: Jerzego Zielińskiego i Adama Szkodnego ze Śląskiej Akademii Medycznej. Prof. J. Zieliński był tłumaczem pierwszych książek z dziedziny urologii w Polsce, a następnie autorem różnych podręczników z tej dziedziny czego uwieńczeniem było wydanie w początkach lat 90-tych trzytomowego opracowania pt.: "Urologia". Prof. J. Zieliński był twórcą Kliniki Urologii w Katowicach, a prof. A. Szkodny był kontynuatorem dzieła poprzednika. Zorganizował Klinikę w nowoczesnym szpitalu, w którym rozwinęła się na skalę dotąd nie spotykaną w Polsce endourologia, a trzech Jego wychowanków uzyskało habilitację. Wspomniana Klinika Urologii liczyła 93 łóżka, posiadała 6 stanowisk operacyjnych (dwie endoskopowe. dwie do operacji otwartych oraz dwie do operacji przezskórnego usuwania złogów nerkowych). Poza tym w Klinice mieściło się laboratorium, pracownia rentgenowska z dwoma urologicznymi stołami do procedur urologiczno-rentgenowskich, poradni urologicznej, pracowni ultrasonograficznej i urodynamicznej oraz aparatury do zabiegów ESWL (Extracorporal Shock Wave Lithotrypsy kruszenia kamieni falą wstrząsową wytwarzaną pozaustrojowo. Była to najnowocześniejsza jednostka urologiczna w Polsce gdzie do 1995 roku przeprowadzono ok. 15000 operacji TURP (przezcewkowe usunięcie gruczolaka stercza) oraz 5500 operacji PCNL (Percutaneum Nephrolithotrypsy - przezskórne usuwanie złogów nerkowych).
Koniecznym jest wspomnieć w tym miejscu iż oddział urologiczny w Katowicach przekształcony w późniejszym czasie w klinikę był kierowany przez Prof. Antoniego Szczerbo i zarówno Prof. Zieliński jak i Prof. A. Szkodny byli jego współpracownikami.
W Klinice pracowali następujący lekarze:
- Tadeusz Zwierzyński
- Ludwik Kotliński - późniejszy ordynator Oddziału Urologii Szpitala Miejskiego w Puławach
- Juliusz Lübek
- Bolesław Caban
- Zdzisław Aleksandrowicz - późniejszy ordynator Oddziału Urologii Szpitala Wojewódzkiego w Zamościu
- Stanisław Dzierżak - późniejszy ordynator Oddziału Urologii Szpitala Miejskiego w Lubartowie
- Tadeusz Sadowski - późniejszy ordynator Oddziału Urologii Szpitala Wojewódzkiego w Lublinie
- Andrzej Jezierski
- Jacek Tereszkiewicz - obecnie ordynator Oddziału Urologii Szpitala Wojewódzkiego Rzeszowie
- Jacek Niezabitowski - obecnie późniejszy ordynator Oddziału Urologii Szpitala Wojewódzkiego w Lublinie
- Grzegorz Wallner - obecnie Kierownik II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej UM w Lublinie
- Krzysztof Uniłowski
- Robert Klijer
- Waldemar Lasota
- Dariusz Stępnik
- Janusz Ciechan - obecnie ordynator Oddziału Urologii Szpitala Miejskiego w Puławach
W momencie powstania Kliniki liczba łóżek wynosiła 40 , w 2003 było to 36 łóżek. Akrualnie Klinika dysponuje 30 łóżkami. Równocześnie z powstaniem oddziału urologii została zorganizowana Przykliniczna Poradnia Urologiczna, której kierownikiem został lek. med. Ludwik Kotliński. Obecnie poradnia urologiczna nie posiada etatów lekarskich, a pacjenci przyjmowani są przez lekarzy zatrudnionych w Klinice.
Od 2000 zmienił się sposób leczenia wielu schorzeń urologicznych w Klinice. W pierwszym okresie przeważały tradycyjne metody leczenia tzn. otwarte operacje na drogach moczowych, które stanowiły prawie 90% zabiegów urologicznych. Profesor Bar wprowadził do Kliniki na masową skalę takie zabiegi jak TURP, TURT, PCNL, URS. Dzięki wprowadzeniu do Kliniki tego typu postępowania leczniczego wzrosła kilkukrotnie liczba wykonywanych zabiegów, średnio z 250 rocznie do 1400. Skrócił się czas pobytu pacjentów w Klinice i czas oczekiwania na leczenie. W 2005 roku Klinika zajęła I miejsce w prestiżowym rankingu Tygodnika Wprost za wykonanie największej liczby dużych zabiegów urologicznych.
Sposoby leczenia schorzeń układu moczowego zmierzają w kierunku jak najmniejszej inwazyjności w badaniach diagnostycznych i leczenia. Wydaje się więc, że w najbliższych latach konieczne będzie zastosowanie w Klinice nowych technik laparoskopowych i endoskopowych z wykorzystaniem lasera, które zastąpią dotychczasowe otwarte metody operacyjne. Dzięki temu świadczenia medyczne w Klinice nie będą odbiegać od przyjętych standardów światowych.