Rodzaje znieczulenia
Jesteś w: Menu »
Zabiegi » Rodzaje znieczulenia
- Znieczulenie miejscowe
Stosowane jest w przypadku przeprowadzania drobnych zabiegów. Zwykle nie są wymagane żadne dodatkowe badania. Warunkiem wykonania zabiegu jest ogólnie dobry stan zdrowia i pozostanie na czczo przez 4 godziny przed zabiegiem.
- Znieczulenie dożylne (sedacja, czyli uspokojenie)
Powoduje obniżenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego za pomocą środków farmakologicznych bez wyłączenia świadomości. Dochodzi do zmniejszenia napięcia i niepokoju, często w połączeniu z sennością. Sedacja zwykle jest łączona ze znieczuleniem miejscowym znoszącym odczuwanie bólu. Pacjent, pomimo że ma ograniczoną orientację i zmniejszoną zdolność koncentracji uwagi, współpracuje z wykonującym zabieg lekarzem.
- Znieczulenie ogólne (narkoza)
Polega na wprowadzeniu pacjenta w stan podobny do bardzo głębokiego snu. W czasie znieczulenia ogólnego pacjent śpi, nie odczuwa bólu i nic nie słyszy. Chory oddycha wtedy mieszaniną tlenu i gazów usypiających. Nie ma możliwości aby pacjent obudził się przed zakończeniem operacji. Gdy zabieg operacyjny zostaje zakończony, następuje wybudzenie pacjenta.
W celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Szczegóły o plikach cookie.